Na początku października klasa 1A wzięła udział w Wielkiej Lekcji Ekologii. Dzieci miały możliwość zwiedzania Ekospalarni, czyli Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, a także uczestnictwa w wystawach i warsztatach zorganizowanych w hali Tauron Arena. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat segregacji odpadów, możliwości ponownego wykorzystania surowców wtórnych, ekologicznych źródeł energii, ochrony środowiska, a także bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych i zachowania w sytuacjach niebezpiecznych.
To już kolejna nasza lekcja w muzeum. W domu J. Matejki czuliśmy się prawie jak w swoim. Rozmawialismy o zmysłach i doświadczaliśmy nimi sztuķę.
Ach! Co to był za wieczór ! Takiego jeszcze do tej pory w naszej szkole nie było.
Po raz pierwszy uczestniczyliśmy w Nocy Bibliotek – wydarzeniu , którego celem jest promocja książek, czytelnictwa i bibliotek. Ta jedna noc - wielkie święto bibliotek i czytania - w niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania ze zbiorów biblioteki, jest czasem spotkań różnych pokoleń, łączy ludzi i zachęca do poszukiwania tego, co wspólne.
Zaproszenie na to wydarzenie przyjęło i przybyło do szkoły około 80 uczniów z wszystkich klas od pierwszej do ósmej. Wielu z nich towarzyszyli rodzice, dziadkowie i młodsze rodzeństwo. Mieliśmy okazję także gościć kilku absolwentów naszej szkoły.
Nasza „noc” ze względów organizacyjnych trwała od godz. 19 do 22, ale w tym, wydawałoby się krótkim, czasie wiele się działo…
Rozpoczęliśmy tak, jak w czasie spotkań w bibliotekach w całej Polsce, od przeczytania wiersza Joanny Mueller „Wierszowiązałki”, który jest mądrą ilustracją tegorocznego hasła Nocy Bibliotek "Znajdźmy wspólny język". Utwór ten pięknie zinterpretowała nauczycielka historii pani Barbara Sołtys – Wcisło razem ze swoimi uczennicami z klasy szóstej. Później uczestnicy spotkania dowiedzieli się, jak znaleźć wspólny język w bibliotece i mieli okazję obejrzeć w prezentacji multimedialnej zasoby naszej szkolnej , „sowiej” biblioteki.
Następnie w 6 grupach, wspólnie, rodzice, uczniowie i nauczyciele wykonywali różnymi technikami prace plastyczne będące ilustracją do poszczególnych zwrotek wiersza D. Wawiłow „O rupakach” .Nad tą częścią wieczoru czuwała pani Agnieszka Cygan, nauczycielka plastyki, która pomogła później wszystkim w prezentacji swoich dzieł. Na zakończenie obejrzeliśmy wspólnie film i na podstawie komiksu "Ptyś i Bill" w reżyserii A. Charolta i F. Magniera. Przygody Ptysia, rudowłosego chłopca i jego przyjaciela, psa Billa, rozbawiły nie tylko dzieci ale także dorosłych.
Tą część spotkania przygotowała pani dyrektor Kinga Jędrzejewska- Ronij, która była również organizatorem i dobrym duchem całego wydarzenia.
Przez cały wieczór mieliśmy także okazję do wspólnych rozmów i biesiadowania przy stołach, uginających się od przekąsek przygotowanych przez rodziców.
Atrakcją spotkania była także „fotobudka” „ Z książką mi do twarzy”, z której wszyscy chętnie korzystali, robiąc sobie fotografie z książką.
Wychodząc ze spotkania uczniowie otrzymali materiał do zrobienia zakładki, którą będą mogli się pochwalić w poniedziałek.
Noc Bibliotek to niezapomniane i pełne wrażeń wydarzenie, pierwsze w naszej szkole ale na pewno nie ostatnie.
Jak się bawiliśmy tego wieczoru można obejrzeć w relacji fotograficznej.
4 października 2019 obchodzono w naszej Szkole Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Uczniowie już kilka dni przed świętem rozpoczęli wielką powtórkę tabliczki mnożenia. Tego dnia szkoły z różnych stron świata uczestniczą w wydarzeniu, którego celem jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Uczniowie naszej szkoły podzieleni na mniejsze zespoły, rozwiązywali zadania i zdobywali punkty na kartach kontrolnych. Wśród wielu konkurencji, zawodnicy mierzyli przedmioty, porównywali ich długość i szerokość, odczytywali współrzędne na koduj-macie, rozwiązywali działania matematyczne, układali kompozycje z figur geometrycznych, doskonalili orientację przestrzenną, kolorowali obrazki według kodu, a w międzyczasie grali w klasy oraz kółko i krzyżyk. Podczas wesołych matematycznych zabaw nie zabrakło też ducha rywalizacji, a emocje sięgały zenitu. Koordynatorami akcji zostali: Katarzyna Fugiel oraz Magdalena Piller. Akcja miała na celu przypomnienie i utrwalenie sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. 4 października 2019r. w szkole królowała Tabliczka Mnożenia i było to widoczne w klasach oraz na szkolnych korytarzach. Utworzony został „tabliczkowy kącik”, w którym można było sprawdzić swoją wiedzę z tabliczki mnożenia na różnych poziomach trudności oraz osiągnąć tytuł eksperta tabliczki mnożenia. Udało się to 26 uczniom. Gratulujemy.
1 października świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Muzyki i wszyscy chętni mogli wziąć udział w muzycznym konkursie.
Pod koniec każdej lekcji przez szkolny radiowęzeł nadawana była muzyczna zagadka. Kto rozpoznał utwór zapisywał odpowiedź na karcie konkursowej, którą zostawiał przed wyjściem ze szkoły na portierni pod czujnym okiem pana Józefa i pana Marka.
Wczoraj nagrodziliśmy zwycięzców. Spośród uczniów klas 4-8 wszystkie odpowiedzi znała Gabrysia Godek. Natomiast w klasach 1-3 dobrych odpowiedzi było bardzo dużo i laureata musieliśmy wylosować. Został nim Janek Moniczewski z klasy 3a.
W poniedziałek 30.09 uczniowie klasy 1A świętowali Dzień Chłopaka. Z tej okazji chłopcy prezentowali swoje umiejętności w różnych konkurencjach i walczyli o miano Super Chłopaka. Wszystkie zadania zaliczyli z sukcesem, za co otrzymali od koleżanek drobne upominki.