Przejdź do: STRONA GŁÓWNA
WYDARZENIA

Dzień głośnego czytania

29 września został ustanowiony przez Polską Izbę książki dniem głośnego czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ponieważ 29 września był w sobotę w naszej szkole obchodziliśmy je dziś. Uczniowie klasy drugiej Julia, Ida, Zuzia i Albert czytali wszystkim uczniom wiersze z książki Michała Rusinka „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek”. Mieliśmy okazję usłyszeć, jak czytają drugoklasiści i, poznać pana Michała Rusinka jako autora zabawnych wierszy dla dzieci i popatrzeć na Kraków jego oczami.

 

Regionalny parlament

„Regionalny parlament. Sejmik Województwa Małopolskiego – Lekcje samorządowe” to projekt, którego celem jest podnoszenia poziomu wiedzy i świadomości młodych Małopolan w zakresie zasad funkcjonowania Samorządu Województwa Małopolskiego oraz walorów, tradycji i historii Regionu.

 

Dzięki uczestnictwu w „Lekcjach samorządowych”, uczniowie poznają m.in. specyfikę realizacji zadań publicznych właściwych dla Samorządu Województwa w takich obszarach jak: edukacja, kultura, ochrona zdrowia, turystyka, rozwój gospodarczy, fundusze europejskie.

 

Projekt „Lekcje samorządowe” realizowany jest w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie przy ul. Racławickiej 56 w sali sesyjnej Sejmiku Województwa Małopolskiego.

 

Zajęcia z nami prowadził dziennikarz - kierownik redakcji publicystyki Radia Kraków p. Jacek Bańka.

 

Spotkanie literackie

We wtorek 25 września odwiedził nas dr hab. Michał Rusinek, autor wielu książek dla dzieci i dorosłych, tłumacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej. Tematem spotkania była retoryka oraz zawiłości języka polskiego z niezwykłą przenikliwością analizowane przez naszego gościa. Dowiedzieliśmy się, jak właściwie argumentować, żeby przekonać odbiorcę oraz tego, że w używaniu metafor warto być ostrożnym, gdyż niejednokrotnie, w zależności od sytuacji, mogą one zostać odebrane co najmniej „zabawnie”.

 

Atmosfera spotkania była wspaniała. Wszyscy słuchali prowadzącego z wielkim zainteresowaniem i szerokimi uśmiechami, które pan Michał Rusinek wywołał naturalną swobodą wypowiedzi oraz żartobliwymi wtrąceniami. Można by tak słuchać przez kilka godzin, jednak nasz gość jest bardzo zajętym człowiekiem i ograniczony czas spotkania szybko dobiegł końca. Wszyscy, którzy przynieśli książki autorstwa pana Michała Rusinka, otrzymali autografy z imienną dedykacją.

 

Spotkanie z tak wyjątkowym człowiekiem to dla nas ogromny zaszczyt. Było ono pierwszym w tym roku szkolnym z serii Ludzie znani, ludzie z pasją. Mamy nadzieję, że zaproszenia do nas przyjmą również inne osoby, które spróbują opowiedzieć nam o pasjach swojego życia.

 

 

„Kultura dostępna” dla uczniów

12 września  2018 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli udział w programie „Dostępna kultura” realizowanym przez Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki inicjatywie i wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez dwa najbliższe miesiące uczestniczyć będziemy w lekcjach muzealnych i spacerach edukacyjnych. realizowanych we wszystkich oddziałach MNK.

 

Jako pierwsi uczestniczyli w takich zajęciach uczniowie klas trzecich gimnazjum  oraz  uczniowie klasy drugiej i piątej szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały się między innymi w Oddziale Muzeum Narodowego Sukiennice. Temat zajęć to „Malarscy kronikarze historii Polski”. Obejrzeliśmy XIX-wieczne polskie malarstwo i rzeźbę przedstawiające ważne wydarzenia z historii Polski. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści pani prowadzącej zajęcia i mieliśmy okazję przypomnieć sobie o tych wydarzeniach z innej perspektywy niż szkolna sala i ławka Na zakończenie zajęć wykonywaliśmy ciekawe ćwiczenia z wykorzystaniem zbiorów muzeum. Takie zajęcia bardzo nam się podobały. Były ciekawe, inne niż lekcje i poszerzyły naszą wiedzę nie tylko z historii. Dziękujemy i prosimy o więcej.

 

Wizyta w bibliotece szkolnej

Dziś w bibliotece szkolnej gościli uczniowie klasy piątej. Zapoznawali się ze zbiorami biblioteki, poznawali regulamin i dyskutowali na temat dlaczego warto czytać. Dowiedzieli się także, w jakich projektach czytelniczych uczestniczy nasza szkoła. Na pamiątkę wizyty otrzymali specjalne zakładki biblioteki naszej szkoły. Wszystkim piątoklasistom życzymy pięknych chwil spędzonych z książką.

 

Szkolne przygody Gangu Słodziaków u Jańskiego..

Uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły przyjęli zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez „Biedronkę”: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem  jest budowanie nawyku codziennego czytania. Codzienne głośne czytanie w domu (dowolnej książki) dokumentowane podpisem rodzica będzie nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia „Czytaj codziennie. Weź udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków”.

 

Kolejnym etapem akcji będzie zaangażowanie uczniów w obchodzony 29 września „Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania a także narysowanie przez nich własnych historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków.

 

Na szczeblu szkolnym nagrodami dla zwycięzców będą maskotki Słodziaków i książki: „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, natomiast na szczeblu ogólnopolskim wygraną będzie dofinansowanie księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości 3000 zł oraz nagrody dla ucznia i jego zespołu klasowego.

 

Życzymy niezapomnianej przygody, którą jest czytanie a zarazem wspaniałej zabawy i wygranej.

 

Zmiana podziału godzin (od 17.09)

 

Uwaga! Od 17.09 (poniedziałek) obowiązuje nowy podział godzin.

 

Otwórz