Przez dwa tygodnie października klasa 1A brała udział w Europejskim Tygodniu Kodowania - CodeWeek 2019. Jest to inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe, rozwijanie logicznego myślenia, kompetencji matematycznych oraz współpracy zespołowej. W tym roku w naszym kraju zarejestrowano ponad 15 tysięcy wydarzeń, dzięki czemu Polska zajęła 2.miejsce wśród państw, które uczestniczyły w Tygodniu Kodowania. My także przyczyniliśmy się do tego sukcesu i zrealizowaliśmy wszystkie przygotowane z tej okazji zadania. Uczniowie poznali historię i cele CodeWeek'u, zatańczyli taniec robotów, szukali kodów w codziennych czynnościach, zamienili się w tajnych agentów i łamaczy szyfrów, tworzyli muzykę zakodowaną symbolami, rozwiązywali matematyczne łamigłówki, wyznaczali współrzędne i układali obrazki na macie wg podanych koordynatów, budowali lustrzane odbicia i symetrie, stworzyli wirtualny sad z wykorzystaniem puzzli AR, poznali aplikację Scratch Junior, wspólnie stworzyli makietę do baśni o Czerwonym Kapturku i zaprogramowali ozoboty, które wcieliły się w bohaterów. Na zakończenie CodeWeek'u wszyscy uczestnicy otrzymali zasłużone dyplomy.
21 października dzieci z klasy Ia i Ib odwiedziły Bibliotekę Szkolną. Pierwszoklasiści z wielką radością odwiedziły nieco magiczne dla nich miejsce. Dla zdecydowanej większości nie była to pierwsza wizyta wśród tylu książek, gdyż wcześniej byli w bibliotece ze swoimi rodzicami. Tematem spotkania było bliższe zapoznanie dzieci z biblioteką. W trakcie pobytu w bibliotece, dzieci rozwiązywały zagadki związane z wypożyczalnią. Nasi podopieczni znakomicie sobie poradzili. Uczniowie obejrzeli salę, z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki znajdujące się na półkach, ale szczególnie zainteresował ich dział dla młodszych uczniów. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować. Zobaczyły także jak wygląda karta czytelnika oraz poznały zasady wypożyczania książek. Na pamiątkę pasowania na czytelnika uczniowie otrzymali wyjątkowe zakładki z wizerunkiem patrona szkoły. Każdy uczeń wyszedł z biblioteki z uśmiechem na twarzy, gdyż jako posiadacz karty bibliotecznej skorzystał z bogatej oferty dla dzieci.
Wolontariuszki z naszej szkoły Kasia i Zosia z klasy szóstej, Weronika i Melania z klasy piątej odpowiedziały na apel Fundacji Mam Marzenie i napisały własnoręcznie wykonane świąteczne kartki do Jaśka, chłopca, który choruje na glejaka i marzy, aby przeżyć Boże Narodzenie. Ponieważ może nie zdążyć, więc Święta przychodzą wcześniej.
Wczoraj nadszedł szczególny dzień dla wszystkich naszych nowych uczniów – stali się pełnoprawnymi członkami społeczności Szkoły Podstawowej im. Bogdana Jańskiego. Najpierw –
o godz. 11.00 ślubowali starsi z klas II a oraz IV – VIII, natomiast o godz. 16.00, w towarzystwie rodziców
i bliskich, zostali pasowani uczniowie klas 1a i 1b. Ci najmłodsi, długo przepytywani przez Królową ABC, udowodnili, że nikt nie powinien mieć wątpliwości co do tego, że są gotowi do uczestnictwa w życiu szkoły. Natomiast uczniowie klas IV – VIII w związku ze Świętem Komisji Edukacji Narodowej
z przymrużeniem oka zaprezentowali los nauczycieli. Co najważniejsze jednak – wykorzystali to, co wypracowali na wycieczce integracyjnej w Muszynie i wszyscy razem zatańczyli „belgijkę”, która zauroczyła zgromadzoną widownię.
Dziś, w czasie uroczystości pasowania uczniów klas pierwszych, wolontariusze naszej szkoły wręczyli swoim młodszym kolegom napisane ręcznie przez siebie, na ozdobnym papierze, tradycyjne listy w kopertach. Chcieli w ten ,prawie całkiem już zapomniany sposób komunikacji, nawiązać z nimi kontakt, złożyć życzenia i wyrazić swoją radość z tego, że są z nami. Mamy nadzieję, że te listy zostaną zachowane na dłużej i będą przypominały, że do komunikacji służą nie tylko smsy, emaile, telefony ale także listy, które przetrwają dłużej niż media elektroniczne. Za parę lat będą miłą pamiątką z dzisiejszej uroczystości, A może uczniowie klasy pierwszych sami kiedyś zaczną pisać listy, aby sztuka pisania ich przetrwała. Można przecież połączyć wygodną nowoczesność z piękną sztuką formułowania swoich myśli i przelewania ich na papier.
Dzisiaj odwiedził nas chomik. Pochwalił się swoim domkiem, jedzonkiem. Przywitał z każdym dzieckiem i pobiegał po dywanie. Dzieciaki ucieszyły się z wizyty i już planują kolejne, tym razem ze swoimi podopiecznymi
Na początku października klasa 1A wzięła udział w Wielkiej Lekcji Ekologii. Dzieci miały możliwość zwiedzania Ekospalarni, czyli Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów, a także uczestnictwa w wystawach i warsztatach zorganizowanych w hali Tauron Arena. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat segregacji odpadów, możliwości ponownego wykorzystania surowców wtórnych, ekologicznych źródeł energii, ochrony środowiska, a także bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych i zachowania w sytuacjach niebezpiecznych.