Przejdź do: STRONA GŁÓWNA
WYDARZENIA

Wychowanie przez czytanie (część druga)

11 października 2018 r. w klasie 5a miała miejsce lekcja o wolności w ramach programu Wychowanie przez czytanie na podstawie zbioru opowiadań zatytułowanego „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

 

Uczniowie zapoznali się z opowiadaniem pt. „Burza” Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a następnie wspólnymi siłami tworzyli definicję wolności. Lekcja miała formę pracy w grupach, jedną stanowili oskarżyciele, drugą obrońcy, a trzecią sędziowie. Uczniowie bardzo żywiołowo wyrażali własne opinie, oceny postępowania głównego bohatera – Piotra. Wśród wszystkich uczniów widać wyraźną niecierpliwość, aby osiągnąć wiek dorosły. Dorosłość jednoznacznie kojarzyła im się z wolnością, ale po tych kilkudziesięciu minutach dostrzegli bardzo ważne aspekty tej wartości, a mianowicie odpowiedzialność oraz przestrzeganie zasad. Nikt nie jest samotną wyspą, a życie w społeczeństwie wymaga niekiedy rezygnacji z własnych oczekiwań na rzecz wolności innych ludzi.

 

Dzień nauczyciela 2018

15 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Akademię z tej okazji przygotowała klasa 3b z pomocą kilku przedstawicieli innych klas. Uroczystość była połączona ze ślubowaniem i pasowaniem na uczniów Szkoły Jańskiego młodzieży z klas 5 i 7.

 

W części artystycznej mogliśmy zobaczyć nakręcony przez uczniów film pt. „Wiadomości ze świata nauczycieli” oraz krótkie, humorystyczne przedstawienie. Całość uświetniły występy wokalne – pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę pt. „Oto ja”, a Dominika Ronij z klasy 3a zaprezentowała hymn szkoły. Na zakończenie, przy dźwiękach muzyki, nauczyciele zostali obdarowani kwiatami i upominkami.

 

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, uczniowie klasy pierwszej złożyli swoje ślubowanie, w towarzystwie rodziców i innych gości. Do społeczności szkolnej wprowadzili ich uczniowie klasy drugiej i ósmej, a pan dyrektor pasował ich na uczniów Szkoły Jańskiego. Przed uroczystym pasowaniem „pierwszaki” zaprezentowały wycinek umiejętności zdobytych w pierwszym miesiącu nauki. W tym, co pokazali, wypadli znakomicie i rozpoczęli tym samym ośmioletnią przygodę edukacyjną.

 

Wszystkim nowym uczniom życzymy samych szóstek i radości z każdego dnia spędzonego w szkole

 

Wychowanie przez czytanie

Uczniowie rozpoczęli udział w programie "Wychowanie przez czytanie". Klasa 5 dyskutowała wokół tematu odwaga. Uczniowie doszli do wniosku, że będą odważni mądrą odwagą, która odróżnia się od brawury. W "Dzień Chłopaka" dziewczęta sprawdzały, czy ich koledzy są odważni i który z nich zasługuje na miano "Super Chłopaka".

 

Kolejne zajęcia w ramach projektu "Wychowanie przez czytanie" uczniów klasy piątej. Lekcja o przyjaźni spotkała się ze strony uczniów z żywiołowym przyjęciem. Opowiadanie "Sztuka programowania" wywołała żywą dyskusję.

 

Do klasy w ostatnim tygodniu zostało zapisanych dwóch chłopców, więc temat "nowych" bardzo dzieci zaangażował.
Zdefiniowanie słowa przyjaźń na karteczkach okazało się niełatwe.
Trudno było napisać co to przyjaźń.
Dzieci mówiły, że one tę przyjaźń "po prostu czują".

 

Uczniowie klasy siódmej również dołączyli do projektu "Wychowanie przez Czytanie". Na pierwszych zajęciach rozmawiali o pięknie. Oprócz dyskusji na temat piękna zewnętrznego i wewnętrznego dziewczęta uczyły chłopców rozpoznawać piękno kolorów.

 

 

Przygoda ze sztuką

We wrześniu klasa 2 była na lekcji muzealnej w Sukiennicach. Podczas zajęć oglądali realistyczne malarstwo polskich artystów. Oprócz obrazów dzieci podziwiały również rzeźby oraz dowiedzieli się o pewnych sposobach tworzenia tych dzieł przy użyciu modeli i form. Uczniowie przypomnieli sobie zasady zachowania w muzeum oraz próbowali swoich sił w tworzeniu obrazu. Efekty ich pracy mogliśmy później oglądać w szkole.

 

Harmonogram konkursów przedmiotowych

Ogłaszamy harmonogram tegorocznych konkursów przedmiotowych organizowanych przez Małopolskie Kuratorium Oświaty - Otwórz.

 

Zaproszenie na konkurs podróżniczo-językowy o USA w Szkole Podstawowej im. B. Jańskiego w Krakowie

 

Dyrekcja Szkoły Podstawowej im. B. Jańskiego w Krakowie ma zaszczyt zaprosić do wzięcia udziału w konkursie geograficzno - językowym. Konkurs ten jest przeznaczony dla uczniów klas 5, 6 i 7 szkół podstawowych.

 

W dniu 4 października w godzinach 17:30-18:30 odbędzie się lekcja otwarta na temat USA. Uczestnictwo przybliży tematykę konkursu i poszerzy wiedzę z tego zakresu. Następnie o godzinie 18:30 zostanie rozdany test kwalifikujący do konkursu.  Osoby z największą liczbą punktów awansują do kolejnego etapu.

 

Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu oraz kibiców zapraszamy do Szkoły Podstawowej im. B. Jańskiego, os. Niepodległości 19, Kraków w dniu 6 grudnia w godzinach 17.30 – 19.00.

 

Zakres tematyczny obejmuje zagadnienia geografii USA oraz języka angielskiego na poziomie A1-A2.

 

Na zwycięzców czekają nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

 

Udział  prosimy potwierdzić drogą elektroniczną do 3 października 2018 roku na adres - sekretariat@krakow.janski.edu.pl

Szczegółowe informacje zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej http://www.sp.janskiego.pl/.

Ewentualne dodatkowe pytania prosimy kierować do p. Moniki Tórz w każdy poniedziałek i wtorek  w godzinach: 8.50 - 9.40,      nr tel. 12 649 – 16 – 07 wew. 23

 

Regulamin konkursu - Otwórz

 

Dzień głośnego czytania

29 września został ustanowiony przez Polską Izbę książki dniem głośnego czytania. To święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ponieważ 29 września był w sobotę w naszej szkole obchodziliśmy je dziś. Uczniowie klasy drugiej Julia, Ida, Zuzia i Albert czytali wszystkim uczniom wiersze z książki Michała Rusinka „Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek”. Mieliśmy okazję usłyszeć, jak czytają drugoklasiści i, poznać pana Michała Rusinka jako autora zabawnych wierszy dla dzieci i popatrzeć na Kraków jego oczami.

 
1 .. 32 33 34 [35] 36 37 38 .. 40