22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie obchodzi Światowy Dzień Ziemi i wyraża troskę o naszą Planetę. Jest to najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.
Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli ze szkoły, wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.
Jeśli nie macie w tej chwili takiej możliwości poszukajcie przyrody w książkach. Zapraszam do szkolnej biblioteki po książki o tematyce przyrodniczej, o życiu bliżej natury, a także takie, które uczą, jak chronić naszą planetę.
W piątek 25 czerwca pożegnaliśmy rok szkolny 2020/2021. Bardzo chcieliśmy, aby zakończył się stacjonarnie i udało się – mogliśmy się spotkać, powspominać, powiedzieć sobie „Do zobaczenia za dwa miesiące!”. Szczególnie sentymentalnie wypadło pożegnanie ósmoklasistów, którym życzymy wszystkiego najlepszego i samych sukcesów w szkołach ponadpodstawowych.
W dniach od 22 do 24 września liczna grupa uczniów klas 4-8 wyjechała na wycieczkę do Muszyny. W szkole zrobiło się znacznie ciszej, za to w Ośrodku Wypoczynkowym Andrzejówka ... oj, działo się.
29 września obchodziliśmy w całej szkole Dzień Głośnego Czytania. Klasy młodsze czytały książki o tematyce ekologicznej. W klasach pierwszych Weronika z VIIb przeczytała młodszym kolegom o Henryku Jordanie i tworzonych przez niego ogródkach dla dzieci z książki O. Ślepowrońskiej pt. „ Klimatyczni”.
W klasach drugich Mateusz z VIIb przeczytał o przygodach Ekonieboraka, bohatera książki „Draka Ekonieboraka”. W klasach trzecich nauczyciele czytali o tym, jak walczyć z wszechobecnymi śmieciami i jak dbać o czystość oceanów.
To był bardzo udany dzień. Miło było posłuchać, jak starsi czytają, a także dowiedzieć się jak dbać o naszą Planetę.
Klasy 4-8 czytały opowieści o wolności, uczciwości, życzliwości, a także o zgubnym wpływie „kultury celebryckiej”…
W poniedziałek 25 października szkoła zamieniła się w jedną wielką czytelnię. Braliśmy bowiem udział w II międzynarodowej edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie. Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy także rodziców ze Stowarzyszenia Szkolnych Marzeń. W trakcie dwóch wydłużonych przerw czytaliśmy wszędzie i w różnych pozycjach – w salach lekcyjnych, na korytarzach, na schodach, na siedząco i na leżąco. Czytaliśmy także w swoich domach, gdyż część uczniów miała lekcje zdalne. Czytali uczniowie, nauczyciele, rodzice, pan dyrektor, pani sekretarka, a nawet pan woźny. Czytanie było także okazją do przebrania się w strój bohatera książki a także do zrobienia sobie zdjęcia w ramce „Z książką mi do twarzy”.
Ta akcja odbyła się w naszej szkole po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie ostatni, bo była to wyjątkowa przerwa na czytanie.