WYDARZENIA
Z przyjemnością informujemy, że do rejonowego etapu konkursu kuratoryjnego z języka angielskiego dostały się 4 uczennice naszej szkoły:
Natalia Jelonek - kl. 8a
Weronika Wędrychowicz - kl. 8a
Zuzanna Żak - kl. 7a
Julia Kmiecik - kl. 8a
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne etapy!
Dziś, 14 listopada uczciliśmy w naszej szkole najważniejsze państwowe święto w roku czyli Święto Niepodległości.
11 listopada 1918 roku - po 123 latach zaborów, nasz kraj ponownie pojawił się na mapie Europy. Nasi przodkowie udowodnili, że jeśli w polskich sercach będzie przywiązanie do naszej ziemi, języka i kultury, to Polska zawsze będzie żywa i w końcu niepodległa.
Aby uczcić pamięć tych, którzy oddali swoje życie, by Polska była wolna i aby odkryć na nowo, co jest cenne w naszej przeszłości, wszyscy wzięliśmy udział w szkolnym Quizie Wiedzy o Polsce i przypomnieliśmy sobie wspólnie naszą historię, legendy, tradycje i pieśni. Ktokolwiek miał dziś okazję usłyszeć naszych uczniów śpiewających pieśni legionowe, a przede wszystkim Hymn narodowy widział, że ma przed sobą małych obywateli, którzy każdego dnia uczą się troszczyć o swój kraj i współobywateli i działać dla naszego wspólnego dobra.
Z okazji Święta Niepodległości życzymy Sobie i Wam, aby Polska zawsze żyła w nas. A tym, którzy przyjechali do nas z innych krajów, również życzymy, aby zawsze mieli ojczyznę w swoich sercach.
Dziś, 30 października 2023 r., uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w IV Międzynarodowej Edycji VIII Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie pt: ,,Przerwa na czytanie". Czytaliśmy w salach i na korytarzach. Czytali uczniowie i nauczyciele. To był dobrze spędzony czas. Sprawiło nam to wiele radości. Na pewno za rok również weźmiemy udział w tej akcji.
Czytanie wzmacnia, czytanie wyzwala, czytanie jest super.
W piątek 13 października w naszej szkole obchodziliśmy wyjątkowy dzień. Do naszej społeczności dołączyli nowi uczniowie, którzy jednogłośnie ślubowali być dobrymi Polakami, strzec honoru swojej szkoły i klasy oraz sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Witajcie kochani i życzymy Wam samych sukcesów w przyjaznym gronie kolegów, koleżanek i nauczycieli.
Już w najbliższy piątek przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania!
Jest to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką święta
wybrano Janinę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin pisarki.
Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród dzieci.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzić będziemy również w naszej szkole. W rolę czytających wcielą się nauczyciele i dyrekcja szkoły.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię i pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki, ale przede wszystkim pozwalają odkrywać nowe, nieznane dzieciom światy i doświadczać wspaniałych emocji.
Głośne czytanie, które jest motywem przewodnim święta jest idealną okazją do budowania więzi i spędzania wspólnego czasu dzieci z dorosłymi – nauczycielami, rodzicami, dziadkami,
rodzeństwem. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy.
Czytanie dzieciom i ograniczenie korzystania z mediów elektronicznych to najlepsza
inwestycja w ich przyszłość.” (Jim Trelease)
Zachęcamy do czytania dzieciom na głos.
Niełatwo było dziś wrócić do szkolnej codzienności po trzech pięknych dniach spędzonych w Zawoi. Z pogodą najwyraźniej mamy układy, bo słońce i ciepło nie opuszczały nas ani na chwilę.☀️ Dzięki temu w pełni zrealizowaliśmy program. Baca przyjął nas u siebie i nauczył wyrobu sera. Już wiemy, że podpłomyki z bacówki nie mają sobie równych, a obcęgi kowalskie mogą wyrywać zęby. Próbowaliśmy nie zgubić się w grze terenowej, przeszliśmy ścieżkę edukacyjną Mokry Kozub i poznaliśmy tajemnice zwierząt Babiogórskiego Parku Narodowego. Dla równowagi coś dla domatorów - były wypieki pierników, szycie i malowanie na szkle. Góralskie opowieści i tańce oraz ognisko - jak to w górach na dokładkę. Będziemy wracać wspomnieniami.
To już kolejny rok, kiedy 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day). To święto kreatywności - dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą im odwagę, by powiedzieć o tym światu.
W tym roku tworzyliśmy klasowe galaktyki talentów. Każdy uczeń przygotował swoją "planetę", na której zapisał swoje imię, talent i marzenie. Zainspirował nas do tego Rok Mikołaja Kopernika, dlatego na naszym plakacie pojawił się ten utalentowany astronom (a właściwie kadr z filmu animowanego o nim, przygotowanego przez Uniwersytet Jagielloński: https://youtu.be/M05NP6hTNwY?si=ihCb6C9yLIOXxbZ5). Ponadto malowaliśmy kropki, tropiliśmy kropki, nosiliśmy kropki na sobie itp. itd.
"Kropka" ma już 20 lat - życzymy z tej okazji, aby nigdy nie brakowało nam wszystkim kreatywności, pasji, radości, odwagi i wiary we własne talenty, możliwości i siły.