WYDARZENIA

Udział w projekcie „Każdy jest komuś potrzebny

Uczniowie klasy piątej uczestniczą w projekcie „Każdy jest komuś potrzebny” organizowanym przez Fundację Anny Dymnej, którego celem jest promowanie wolontariatu, postaw prospołecznych a także działalności na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej.

 

Projekt dzieli się na dwa etapy tzn. zajęcia praktyczno-warsztatowe oraz część konkursową. Uczniowie zyskują nie tylko wiedzę teoretyczną, ale mogą się również praktycznie zaangażować w działanie wolontariackie, które sami zainicjują . Dla klasy, która zrealizuje najciekawszy projekt, przewidziana jest nagroda – statuetka Super Wolo.

 

Część pierwsza, zajęcia praktyczno-warsztatowe już za nami.

 

Uczestniczący w nich uczniowie dowiedzieli się m.in.: jaka jest różnica między pomaganiem a wolontariatem, kto może zostać wolontariuszem i jakie cechy powinien mieć wolontariusz.

 

Zajęcia przeprowadzone przez Panie z Fundacji dały uczniom dużo radości. Otwarły ich na siebie, dały poczucie bezpieczeństwa i akceptacji przez grupę. Przekonały ich też, że każdy z nich, jest komuś potrzebny.

 

Teraz czas na część konkursową i realizację zainicjowanego przez siebie działania. Życzymy powodzenia we wspólnej pracy na rzecz innych i zdobycia statuetki Super Wolo.

 

 

Przyjęcie uczniów klasy pierwszej do grona czytelników biblioteki

Dnia 25 października 2018 r. do grona czytelników szkolnej biblioteki dołączyli uczniowie klasy pierwszej.
Aby zostać czytelnikiem musieli wykonać wiele zadań:
- rozwiązać zagadki,
- zapoznać się z księgozbiorem biblioteki,
- pochwalić się znajomością alfabetu oraz umiejętnością czytania
- poznać prośby książek i zasady obowiązujące przy ich wypożyczaniu
- złożyć obietnicę bycia dobrym czytelnikiem
- podpisać się na regulaminie biblioteki szkolnej

Za trud, błyskotliwość, wspaniałe odpowiedzi wszyscy zostali nagrodzeni zakładką i książką.
Już w przyszłym tygodniu uczniowie klasy pierwszej będą mogli wypożyczyć pierwsze książki.
Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych książek, niezwykłych chwil spędzonych z nimi, dużo czasu przeznaczanego na czytanie.
I oczywiście zapraszamy do biblioteki szkolnej.

 

 

Jesień u Jańskiego

 

Marsz Dumy i Radości na 100-lecie Niepodległości

Reprezentacja uczniów naszej szkoły (klasy 5 i 7 oraz przedstawiciele klasy 8 i klas gimnazjalnych) wzięła udział w zorganizowanym z okazji 100-lecia niepodległości Polski przez Kuratorium Oświaty w Krakowie Widowisku Dumy i Radości. Wielu z nich wystąpiło w strojach harcerskich, ponieważ chcieli uczcić pamięć Lwowskich Orląt, swoich rówieśników, którzy w listopadzie 1918 roku ochotniczo walczyli o miasto, w którym nie było polskiego wojska. W walkach we Lwowie i Galicji Wschodniej wzięli udział harcerze z całej Polski. Jeden z obrońców, 13-letni Antoś Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.

 

Wychowanie przez czytanie (część druga)

11 października 2018 r. w klasie 5a miała miejsce lekcja o wolności w ramach programu Wychowanie przez czytanie na podstawie zbioru opowiadań zatytułowanego „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

 

Uczniowie zapoznali się z opowiadaniem pt. „Burza” Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a następnie wspólnymi siłami tworzyli definicję wolności. Lekcja miała formę pracy w grupach, jedną stanowili oskarżyciele, drugą obrońcy, a trzecią sędziowie. Uczniowie bardzo żywiołowo wyrażali własne opinie, oceny postępowania głównego bohatera – Piotra. Wśród wszystkich uczniów widać wyraźną niecierpliwość, aby osiągnąć wiek dorosły. Dorosłość jednoznacznie kojarzyła im się z wolnością, ale po tych kilkudziesięciu minutach dostrzegli bardzo ważne aspekty tej wartości, a mianowicie odpowiedzialność oraz przestrzeganie zasad. Nikt nie jest samotną wyspą, a życie w społeczeństwie wymaga niekiedy rezygnacji z własnych oczekiwań na rzecz wolności innych ludzi.

 

Dzień nauczyciela 2018

15 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Akademię z tej okazji przygotowała klasa 3b z pomocą kilku przedstawicieli innych klas. Uroczystość była połączona ze ślubowaniem i pasowaniem na uczniów Szkoły Jańskiego młodzieży z klas 5 i 7.

 

W części artystycznej mogliśmy zobaczyć nakręcony przez uczniów film pt. „Wiadomości ze świata nauczycieli” oraz krótkie, humorystyczne przedstawienie. Całość uświetniły występy wokalne – pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę pt. „Oto ja”, a Dominika Ronij z klasy 3a zaprezentowała hymn szkoły. Na zakończenie, przy dźwiękach muzyki, nauczyciele zostali obdarowani kwiatami i upominkami.

 

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, uczniowie klasy pierwszej złożyli swoje ślubowanie, w towarzystwie rodziców i innych gości. Do społeczności szkolnej wprowadzili ich uczniowie klasy drugiej i ósmej, a pan dyrektor pasował ich na uczniów Szkoły Jańskiego. Przed uroczystym pasowaniem „pierwszaki” zaprezentowały wycinek umiejętności zdobytych w pierwszym miesiącu nauki. W tym, co pokazali, wypadli znakomicie i rozpoczęli tym samym ośmioletnią przygodę edukacyjną.

 

Wszystkim nowym uczniom życzymy samych szóstek i radości z każdego dnia spędzonego w szkole

 

Wychowanie przez czytanie

Uczniowie rozpoczęli udział w programie "Wychowanie przez czytanie". Klasa 5 dyskutowała wokół tematu odwaga. Uczniowie doszli do wniosku, że będą odważni mądrą odwagą, która odróżnia się od brawury. W "Dzień Chłopaka" dziewczęta sprawdzały, czy ich koledzy są odważni i który z nich zasługuje na miano "Super Chłopaka".

 

Kolejne zajęcia w ramach projektu "Wychowanie przez czytanie" uczniów klasy piątej. Lekcja o przyjaźni spotkała się ze strony uczniów z żywiołowym przyjęciem. Opowiadanie "Sztuka programowania" wywołała żywą dyskusję.

 

Do klasy w ostatnim tygodniu zostało zapisanych dwóch chłopców, więc temat "nowych" bardzo dzieci zaangażował.
Zdefiniowanie słowa przyjaźń na karteczkach okazało się niełatwe.
Trudno było napisać co to przyjaźń.
Dzieci mówiły, że one tę przyjaźń "po prostu czują".

 

Uczniowie klasy siódmej również dołączyli do projektu "Wychowanie przez Czytanie". Na pierwszych zajęciach rozmawiali o pięknie. Oprócz dyskusji na temat piękna zewnętrznego i wewnętrznego dziewczęta uczyły chłopców rozpoznawać piękno kolorów.

 

 
1 2 3 4 [5] 6 7 8 .. 10