WYDARZENIA

Spotkanie literackie

We wtorek 25 września odwiedził nas dr hab. Michał Rusinek, autor wielu książek dla dzieci i dorosłych, tłumacz, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego, sekretarz poetki Wisławy Szymborskiej. Tematem spotkania była retoryka oraz zawiłości języka polskiego z niezwykłą przenikliwością analizowane przez naszego gościa. Dowiedzieliśmy się, jak właściwie argumentować, żeby przekonać odbiorcę oraz tego, że w używaniu metafor warto być ostrożnym, gdyż niejednokrotnie, w zależności od sytuacji, mogą one zostać odebrane co najmniej „zabawnie”.

 

Atmosfera spotkania była wspaniała. Wszyscy słuchali prowadzącego z wielkim zainteresowaniem i szerokimi uśmiechami, które pan Michał Rusinek wywołał naturalną swobodą wypowiedzi oraz żartobliwymi wtrąceniami. Można by tak słuchać przez kilka godzin, jednak nasz gość jest bardzo zajętym człowiekiem i ograniczony czas spotkania szybko dobiegł końca. Wszyscy, którzy przynieśli książki autorstwa pana Michała Rusinka, otrzymali autografy z imienną dedykacją.

 

Spotkanie z tak wyjątkowym człowiekiem to dla nas ogromny zaszczyt. Było ono pierwszym w tym roku szkolnym z serii Ludzie znani, ludzie z pasją. Mamy nadzieję, że zaproszenia do nas przyjmą również inne osoby, które spróbują opowiedzieć nam o pasjach swojego życia.

 

 

„Kultura dostępna” dla uczniów

12 września  2018 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli udział w programie „Dostępna kultura” realizowanym przez Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki inicjatywie i wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez dwa najbliższe miesiące uczestniczyć będziemy w lekcjach muzealnych i spacerach edukacyjnych. realizowanych we wszystkich oddziałach MNK.

 

Jako pierwsi uczestniczyli w takich zajęciach uczniowie klas trzecich gimnazjum  oraz  uczniowie klasy drugiej i piątej szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały się między innymi w Oddziale Muzeum Narodowego Sukiennice. Temat zajęć to „Malarscy kronikarze historii Polski”. Obejrzeliśmy XIX-wieczne polskie malarstwo i rzeźbę przedstawiające ważne wydarzenia z historii Polski. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści pani prowadzącej zajęcia i mieliśmy okazję przypomnieć sobie o tych wydarzeniach z innej perspektywy niż szkolna sala i ławka Na zakończenie zajęć wykonywaliśmy ciekawe ćwiczenia z wykorzystaniem zbiorów muzeum. Takie zajęcia bardzo nam się podobały. Były ciekawe, inne niż lekcje i poszerzyły naszą wiedzę nie tylko z historii. Dziękujemy i prosimy o więcej.

 

Wizyta w bibliotece szkolnej

Dziś w bibliotece szkolnej gościli uczniowie klasy piątej. Zapoznawali się ze zbiorami biblioteki, poznawali regulamin i dyskutowali na temat dlaczego warto czytać. Dowiedzieli się także, w jakich projektach czytelniczych uczestniczy nasza szkoła. Na pamiątkę wizyty otrzymali specjalne zakładki biblioteki naszej szkoły. Wszystkim piątoklasistom życzymy pięknych chwil spędzonych z książką.

 

Szkolne przygody Gangu Słodziaków u Jańskiego..

Uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły przyjęli zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez „Biedronkę”: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem  jest budowanie nawyku codziennego czytania. Codzienne głośne czytanie w domu (dowolnej książki) dokumentowane podpisem rodzica będzie nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia „Czytaj codziennie. Weź udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków”.

 

Kolejnym etapem akcji będzie zaangażowanie uczniów w obchodzony 29 września „Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania a także narysowanie przez nich własnych historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków.

 

Na szczeblu szkolnym nagrodami dla zwycięzców będą maskotki Słodziaków i książki: „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, natomiast na szczeblu ogólnopolskim wygraną będzie dofinansowanie księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości 3000 zł oraz nagrody dla ucznia i jego zespołu klasowego.

 

Życzymy niezapomnianej przygody, którą jest czytanie a zarazem wspaniałej zabawy i wygranej.

 

Zmiana podziału godzin (od 17.09)

 

Uwaga! Od 17.09 (poniedziałek) obowiązuje nowy podział godzin.

 

Otwórz

 

KONKURS NAUKOWO-KULTUROWY „PLUS RATIO QUAM VIS”

Nasza Szkoła zachęca do udziału w KONKURSIE NAUKOWO-KULTUROWYM „PLUS  RATIO  QUAM  VIS”.

W roku szkolnym 2018/2019  tematem wiodącym konkursu będzie hasło: 

 

SŁUŻĄC OJCZYŹNIE - pracą, myślą, talentem.

 

Organizatorzy:

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius

Stowarzyszenie SZERSZE HORYZONTY 

Akademia Żakowska w Krakowie 

 

Więcej informacji na stronie:

http://akademiazakowska.pl/konkurs-plus-ratio-quam-vis,46,pl.html

 

Zgłoszenia przyjmują:

                                   Aleksandra Paluch i Barbara Sołtys-Wcisło

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/19

Rok szkolny 2018/19 rozpoczęliśmy od udziału we mszy świętej w kościele Arka Pana. Razem z koleżankami i kolegami z innych szkół modliliśmy się o dar mądrości, roztropności w ciągu całego roku. Następnie udaliśmy się do szkoły, aby tam przywitać się z nauczycielami i kolegami.

 

Najmłodsi z  nas czyli uczniowie klasy pierwszej i drugiej spotkali się z panem dyrektorem i nauczycielami w świetlicy szkolnej, a starsi ( klasa piata, siódma, ósma i klasy trzecie gimnazjum) obejrzeli na sali gimnastycznej  krótki program przygotowany przez nauczycieli i uczniów klasy ósmej i  trzeciej a gimnazjum.

 

Ponieważ w tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą program miał charakter patriotyczny. Koledzy przypomnieli nam o tamtych dniach, kiedy Polacy walczyli o wolność ojczyzny.  Przyłączając się  do akcji   Narodowe Czytanie wysłuchaliśmy fragmentu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Opowiadał  on o rodzinie jednego z bohaterów, Seweryna Baryki ukazując,  jak wojna komplikuje życie ludzkie. Obejrzeliśmy też krótki film o wrześniu 1939 roku i wysłuchaliśmy piosenki „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Na zakończenie odśpiewany został przez Dominikę Ronij hymn naszej szkoły.

 

Dziękujemy uczniom za poświęcenie ostatnich dni wakacji na przygotowanie uroczystości.

 

Wszystkim życzymy udanego i  owocnego roku szkolnego.

 
1 .. 4 5 6 [7] 8 9 10