WYDARZENIA

Ślubowanie uczniów klasy I

We wtotrek 17 października czeka nas wyjątkowe wydarzenie. O godzinie 15.30 odbędzie się ślubowanie uczniów klasy I Szkoły Podstawowej im. Bogdana Jańskiego i ich pierwszy występ artystyczny w naszej szkole.

 

Wizyta w domu Jana Matejki cz. 2

Pierwoszklasiści ponownie wybrali się do Domu Jana Matejki by posłuchać legend krakowskich. Podczas warsztatów dzieci przypomniały sobie czym jest legenda, odtworzyły treść legendy o Smoku Wawelskim oraz wysłuchały opowiadanych przez edukatora legend o "Stańczyku" i "Głowach na Wawelu". Ponadto chwilami same wcielały się w role przewodników przypominając sobie co o domu artysty wiedzą i jego biografi. Na koniec oczywiście na podstawie szkieletu zwierzęcia próbowały - podobnie jak sam Jan Matejko, gdy malował porterety królów - odtworzyć jego prawdziwy obraz.

 

Kiermasz Rzeczy Wszelakich

W imieniu Samorządu Uczniowskiego i własnym dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję zbierania fantów na Kiermasz Rzeczy Wszelakich Fundacji Pomocy Zwierzętom "Stawiamy na Łapy". Zostały starannie spakowane i przekazane właściwym ludziom. Kiermasz odbył się w siedzibie Radia Złote Przeboje na ulicy Rakowickiej 18A.

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2017

Nasza szkoła co roku bierze udział w akcji Sprzątanie Świata. W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Nie ma śmieci – są surowce”. Dlatego nie biegaliśmy z workami i nie zbieraliśmy śmieci, ale zorganizowaliśmy w szkole konkurs na najciekawszy pojemnik do segregacji odpadów. Na terenie szkoły codziennie wyrzucane są spore ilości butelek PET, puszek po napojach, opakowań papierowych itp, więc postanowiliśmy zadbać o ich segregację.  Uczniowie podjęli wyzwanie i wykazali się ogromną twórczością. Gotowe pojemniki wraz z ich autorami możecie zobaczyć w naszej galerii.

A oto lista zwycięzców:

I miejsce         Klasa 2C

II miejsce        Klasa 2D

III miejsce       Klasa 7A

Gratulujemy!!!

 

Wycieczka do domu Jana Matejki

Klasa 1 uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez edukatorów z Muzeum Narodowego. Zajęcia odbywały się w Domu Jana Matejki.

 

Dzieci poznały dom malarza i pracownie artysty wraz z atrybutami. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się o pasjach Jana Matejki: projektowaniu ubrań, kolekcjonowaniu i oczywiście malowaniu. Ponadto pierwszoklasiści poznali w jaki sposób powstaje dzieło malarskie, na czym można malować i jakich farb używać malując obrazy. Dodatkowo dzieci odkryły zasadę światłocienia w malarstwie i próbowały swoich sił w uchwyceniu tego elementu podczas pracy. Prowadzący w trakcie zajęć zwracał uwagę na meble i elementy wystroju typowe dla czasów, w których żył artysta, przybliżył im biografie malarza i zaciekawiał malarstwem ściennym. Spacer po rynku dodatkowo przypomniał uczniom nazwy poszczególnych zabytków Krakowa.

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

„Książka to źródło wiedzy i wzruszeń,  a czytanie jest tym  dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała”.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Święto ma w naszym kraju już siedemnastoletnią  tradycję, zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Dzień ten jest świetną okazją, by uświadomić dzieciom i młodzieży, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

 

Tego dnia nasi uczniowie dzięki czytanym opowieściom mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do zaczarowanej Krainy Czytania.

 

Uczniowie Gimnazjum i klasy siódmej szkoły podstawowej na lekcjach języka polskiego wysłuchali opowiadania pt.” Szacunek” z tomu „Gorzka czekolada”, a potem mogli podyskutować na temat tej ważnej w życiu każdego człowieka wartości.

 

Dzień głośnego czytania obchodzili również pierwszoklasiści. Starsze koleżanki odwiedziły uczniów i czytały im w tym dniu bajkę o dwóch szarych myszkach. Bajka opowiadała o przyjaźni. Jak widać dzieci słuchały z zapartym tchem i były bardzo zadowolone z odwiedzin starszych koleżanek.

 

Ku radości najmłodszych wyobraźnia ich podczas czytania została wsparta nie tylko właściwą intonacją czytanych treści, ale i odpowiednią charakteryzacją doświadczonych lektorów - uczennice klasy 3a gimnazjum Oliwia Korzeniowska i Anita Wójcik.

 

Czytelnicze święto obchodzimy 29 września, jednak do  czytania zachęcamy przez cały rok!

 

Zapraszamy do biblioteki.

 

Małopolskie dyktando Niepodległościowe

Uwaga!

Informujemy, że właśnie zarejestrowaliśmy naszą szkołę do MAŁOPOLSKIEGO DYKTANDA NIEPODLEGŁOŚCIOWEGO „PO POLSKU O HISTORII”. Dołączyliśmy do grona 16 tysięcy uczniów, którzy podjęli to wyzwanie w roku ubiegłym. Zachęcamy do udziału w tym  wyjątkowym projekcie edukacyjnym, w którym tradycyjne dyktando staje się sposobem do poznania dziejów i refleksji nad językiem ojczystym.

 

Etap szkolny konkursu odbędzie się we wtorek 10 października. Informacje na temat poprzednich edycji dyktanda dostępne na stronie internetowej: http://www.dyktando.hostingasp.pl.