12 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły rozpoczęli udział w programie „Dostępna kultura” realizowanym przez Muzeum Narodowe w Krakowie dzięki inicjatywie i wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez dwa najbliższe miesiące uczestniczyć będziemy w lekcjach muzealnych i spacerach edukacyjnych. realizowanych we wszystkich oddziałach MNK.
Jako pierwsi uczestniczyli w takich zajęciach uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz uczniowie klasy drugiej i piątej szkoły podstawowej. Zajęcia odbywały się między innymi w Oddziale Muzeum Narodowego Sukiennice. Temat zajęć to „Malarscy kronikarze historii Polski”. Obejrzeliśmy XIX-wieczne polskie malarstwo i rzeźbę przedstawiające ważne wydarzenia z historii Polski. Wysłuchaliśmy ciekawych opowieści pani prowadzącej zajęcia i mieliśmy okazję przypomnieć sobie o tych wydarzeniach z innej perspektywy niż szkolna sala i ławka Na zakończenie zajęć wykonywaliśmy ciekawe ćwiczenia z wykorzystaniem zbiorów muzeum. Takie zajęcia bardzo nam się podobały. Były ciekawe, inne niż lekcje i poszerzyły naszą wiedzę nie tylko z historii. Dziękujemy i prosimy o więcej.
Dziś w bibliotece szkolnej gościli uczniowie klasy piątej. Zapoznawali się ze zbiorami biblioteki, poznawali regulamin i dyskutowali na temat dlaczego warto czytać. Dowiedzieli się także, w jakich projektach czytelniczych uczestniczy nasza szkoła. Na pamiątkę wizyty otrzymali specjalne zakładki biblioteki naszej szkoły. Wszystkim piątoklasistom życzymy pięknych chwil spędzonych z książką.
Uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły przyjęli zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez „Biedronkę”: „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, którego celem jest budowanie nawyku codziennego czytania. Codzienne głośne czytanie w domu (dowolnej książki) dokumentowane podpisem rodzica będzie nagradzane w szkole naklejką Słodziaka, umieszczaną w albumie ucznia „Czytaj codziennie. Weź udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków”.
Kolejnym etapem akcji będzie zaangażowanie uczniów w obchodzony 29 września „Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania a także narysowanie przez nich własnych historii o dalszych przygodach Gangu Słodziaków.
Na szczeblu szkolnym nagrodami dla zwycięzców będą maskotki Słodziaków i książki: „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”, natomiast na szczeblu ogólnopolskim wygraną będzie dofinansowanie księgozbioru do szkolnej biblioteki w wysokości 3000 zł oraz nagrody dla ucznia i jego zespołu klasowego.
Życzymy niezapomnianej przygody, którą jest czytanie a zarazem wspaniałej zabawy i wygranej.
Nasza Szkoła zachęca do udziału w KONKURSIE NAUKOWO-KULTUROWYM „PLUS RATIO QUAM VIS”.
W roku szkolnym 2018/2019 tematem wiodącym konkursu będzie hasło:
SŁUŻĄC OJCZYŹNIE - pracą, myślą, talentem.
Organizatorzy:
Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius
Stowarzyszenie SZERSZE HORYZONTY
Akademia Żakowska w Krakowie
Więcej informacji na stronie:
http://akademiazakowska.pl/konkurs-plus-ratio-quam-vis,46,pl.html
Zgłoszenia przyjmują:
Aleksandra Paluch i Barbara Sołtys-Wcisło
Rok szkolny 2018/19 rozpoczęliśmy od udziału we mszy świętej w kościele Arka Pana. Razem z koleżankami i kolegami z innych szkół modliliśmy się o dar mądrości, roztropności w ciągu całego roku. Następnie udaliśmy się do szkoły, aby tam przywitać się z nauczycielami i kolegami.
Najmłodsi z nas czyli uczniowie klasy pierwszej i drugiej spotkali się z panem dyrektorem i nauczycielami w świetlicy szkolnej, a starsi ( klasa piata, siódma, ósma i klasy trzecie gimnazjum) obejrzeli na sali gimnastycznej krótki program przygotowany przez nauczycieli i uczniów klasy ósmej i trzeciej a gimnazjum.
Ponieważ w tym roku świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą program miał charakter patriotyczny. Koledzy przypomnieli nam o tamtych dniach, kiedy Polacy walczyli o wolność ojczyzny. Przyłączając się do akcji Narodowe Czytanie wysłuchaliśmy fragmentu „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Opowiadał on o rodzinie jednego z bohaterów, Seweryna Baryki ukazując, jak wojna komplikuje życie ludzkie. Obejrzeliśmy też krótki film o wrześniu 1939 roku i wysłuchaliśmy piosenki „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”. Na zakończenie odśpiewany został przez Dominikę Ronij hymn naszej szkoły.
Dziękujemy uczniom za poświęcenie ostatnich dni wakacji na przygotowanie uroczystości.
Wszystkim życzymy udanego i owocnego roku szkolnego.
5 września (środa) 2018r. – Spotkanie organizacyjne z rodzicami uczniów klasy pierwszej i drugiej
12 września (środa) 2018r. – Spotkanie organizacyjne z rodzicami uczniów klas piątej, siódmej i ósmej oraz klas trzecich gimnazjum
Spotkania z rodzicami odbywają się o godz. 17.30.