We wtorek 30 października rozpoczęła się akcja w świetlicy: "Pomagam, bo umiem!".
Klasa piąta pomaga rozwiązywać prace domowe młodszym kolegom z klasy pierwszej i drugiej.
Dzieci w ten sposób uczą się tolerancji, tego, że nie ma głupich pytań (choć niektóre zadane przez młodszych kolegów mogą okazać się trudne, baaardzo dłuuugie i przekształcać się w kolejne).
Uczniowie klasy piątej uczestniczą w projekcie „Każdy jest komuś potrzebny” organizowanym przez Fundację Anny Dymnej, którego celem jest promowanie wolontariatu, postaw prospołecznych a także działalności na rzecz społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej.
Projekt dzieli się na dwa etapy tzn. zajęcia praktyczno-warsztatowe oraz część konkursową. Uczniowie zyskują nie tylko wiedzę teoretyczną, ale mogą się również praktycznie zaangażować w działanie wolontariackie, które sami zainicjują . Dla klasy, która zrealizuje najciekawszy projekt, przewidziana jest nagroda – statuetka Super Wolo.
Część pierwsza, zajęcia praktyczno-warsztatowe już za nami.
Uczestniczący w nich uczniowie dowiedzieli się m.in.: jaka jest różnica między pomaganiem a wolontariatem, kto może zostać wolontariuszem i jakie cechy powinien mieć wolontariusz.
Zajęcia przeprowadzone przez Panie z Fundacji dały uczniom dużo radości. Otwarły ich na siebie, dały poczucie bezpieczeństwa i akceptacji przez grupę. Przekonały ich też, że każdy z nich, jest komuś potrzebny.
Teraz czas na część konkursową i realizację zainicjowanego przez siebie działania. Życzymy powodzenia we wspólnej pracy na rzecz innych i zdobycia statuetki Super Wolo.
Dnia 25 października 2018 r. do grona czytelników szkolnej biblioteki dołączyli uczniowie klasy pierwszej.
Aby zostać czytelnikiem musieli wykonać wiele zadań:
- rozwiązać zagadki,
- zapoznać się z księgozbiorem biblioteki,
- pochwalić się znajomością alfabetu oraz umiejętnością czytania
- poznać prośby książek i zasady obowiązujące przy ich wypożyczaniu
- złożyć obietnicę bycia dobrym czytelnikiem
- podpisać się na regulaminie biblioteki szkolnej
Za trud, błyskotliwość, wspaniałe odpowiedzi wszyscy zostali nagrodzeni zakładką i książką.
Już w przyszłym tygodniu uczniowie klasy pierwszej będą mogli wypożyczyć pierwsze książki.
Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych książek, niezwykłych chwil spędzonych z nimi, dużo czasu przeznaczanego na czytanie.
I oczywiście zapraszamy do biblioteki szkolnej.
Reprezentacja uczniów naszej szkoły (klasy 5 i 7 oraz przedstawiciele klasy 8 i klas gimnazjalnych) wzięła udział w zorganizowanym z okazji 100-lecia niepodległości Polski przez Kuratorium Oświaty w Krakowie Widowisku Dumy i Radości. Wielu z nich wystąpiło w strojach harcerskich, ponieważ chcieli uczcić pamięć Lwowskich Orląt, swoich rówieśników, którzy w listopadzie 1918 roku ochotniczo walczyli o miasto, w którym nie było polskiego wojska. W walkach we Lwowie i Galicji Wschodniej wzięli udział harcerze z całej Polski. Jeden z obrońców, 13-letni Antoś Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.
11 października 2018 r. w klasie 5a miała miejsce lekcja o wolności w ramach programu Wychowanie przez czytanie na podstawie zbioru opowiadań zatytułowanego „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.
Uczniowie zapoznali się z opowiadaniem pt. „Burza” Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, a następnie wspólnymi siłami tworzyli definicję wolności. Lekcja miała formę pracy w grupach, jedną stanowili oskarżyciele, drugą obrońcy, a trzecią sędziowie. Uczniowie bardzo żywiołowo wyrażali własne opinie, oceny postępowania głównego bohatera – Piotra. Wśród wszystkich uczniów widać wyraźną niecierpliwość, aby osiągnąć wiek dorosły. Dorosłość jednoznacznie kojarzyła im się z wolnością, ale po tych kilkudziesięciu minutach dostrzegli bardzo ważne aspekty tej wartości, a mianowicie odpowiedzialność oraz przestrzeganie zasad. Nikt nie jest samotną wyspą, a życie w społeczeństwie wymaga niekiedy rezygnacji z własnych oczekiwań na rzecz wolności innych ludzi.
15 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Nauczyciela. Akademię z tej okazji przygotowała klasa 3b z pomocą kilku przedstawicieli innych klas. Uroczystość była połączona ze ślubowaniem i pasowaniem na uczniów Szkoły Jańskiego młodzieży z klas 5 i 7.
W części artystycznej mogliśmy zobaczyć nakręcony przez uczniów film pt. „Wiadomości ze świata nauczycieli” oraz krótkie, humorystyczne przedstawienie. Całość uświetniły występy wokalne – pierwszoklasiści zaśpiewali piosenkę pt. „Oto ja”, a Dominika Ronij z klasy 3a zaprezentowała hymn szkoły. Na zakończenie, przy dźwiękach muzyki, nauczyciele zostali obdarowani kwiatami i upominkami.
Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, uczniowie klasy pierwszej złożyli swoje ślubowanie, w towarzystwie rodziców i innych gości. Do społeczności szkolnej wprowadzili ich uczniowie klasy drugiej i ósmej, a pan dyrektor pasował ich na uczniów Szkoły Jańskiego. Przed uroczystym pasowaniem „pierwszaki” zaprezentowały wycinek umiejętności zdobytych w pierwszym miesiącu nauki. W tym, co pokazali, wypadli znakomicie i rozpoczęli tym samym ośmioletnią przygodę edukacyjną.
Wszystkim nowym uczniom życzymy samych szóstek i radości z każdego dnia spędzonego w szkole