Przejdź do: STRONA GŁÓWNA
WYDARZENIA

Żonkile

W minionym tygodniu, tradycyjnie jak co roku, biorąc udział w Akcji Żonkile, obchodziliśmy wspólnie rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wydarzenia te należą do przeszłości, ale chcemy o nich pamiętać. To dlatego uczniowie klas młodszych próbowali sobie wyobrazić, jak ok. 80 lat temu mogła wyglądać ulica, przy której stoi nasza szkoła i wspólnie przeczytali opowiadanie Justyny Bednarek pt. "Historia z jednej ulicy". Dzieci poznały bohaterów mieszkających przy ulicy Magnolii w czasie trwania II wojny światowej - Maryjkę, Helenkę, Tadzika i ich rodziny. Próbowały wczuć się w emocje bohaterów i zrozumieć ich postępowanie oraz wybory. Dowiedzieli się, jak wojna zmieniła życie mieszkańców ulicy Magnolii. Odsłuchano również opowiadania "Pamięć Drobinek", a dzieci wypowiadały się na temat tego, w jaki sposób można pielęgnować pamięć o ważnych zdarzeniach. Na podsumowanie zajęć uczniowie wielu klas złożyli z papieru lub pokolorowali żonkile – żółte symbole pamięci
o powstaniu w getcie warszawskim.
Również w świetlicy szkolnej uczciliśmy pamięć tych, którym przyszło żyć w czasach II wojny światowej. W ramach codziennego czytania dzieci wysłuchały opowiadania Pawła Beręsewicza pt.:"Strasznie strasznie".
Na zajęciach „Poszukiwacze historii” dzieci wykonywały własnoręcznie żonkile, słuchały opowiadania pt.:" Historia z pewnej ulicy". Ponadto poznały pojęcia: getto i powstanie oraz dowiedziały się, kim byli: Marek Edelman, Janusz Korczak i Irena Sendlerowa.
Uczniowie najstarszej w naszej szkole klasy - VIII a, podeszli do tematu dojrzale i analitycznie, korzystając z wiedzy, którą już zdobyli na lekcjach historii.
Teraz już wszyscy wiemy, dlaczego symbolem pamięci o powstaniu w getcie warszawskim jest właśnie żonkil.

 

Szkoła jest beneficjentem akcji „1% DLA EDUKACJI, SPORTU, PASJI I NIEPEŁNOSPRAWNYCH” prowadzonej przez Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”