Przejdź do: STRONA GŁÓWNA
biblioteka

Wielki Maraton Czytelniczy 2020/21

W tym roku już po raz kolejny nasi uczniowie biorą udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym organizowanym przez Wojewódzką Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

 Polega on na tym, że od września 2020 r. do marca 2021 roku uczniowie muszą przeczytać wskazane książki, a następnie piszą test konkursowy.

Zdobywcy największej ilości punktów w testach zdobywają odpowiednio tytuł Laureata, Finalisty i Wyróżnionego. Dla uczniów starszych klas szkół podstawowych to okazja do dobycia punktów na świadectwie.

W naszej szkole do konkursu zgłosiło się 28 osób – 11 z klasy drugiej i trzeciej, 6 z klasy siódmej i ósmej i 11 z klas czwartej, piątej i szóstej.

Pierwsze zmagania konkursowe już za nami, a ich przedmiotem były książki:

M. Pałasza „Wszystko zaczyna się od marzeń”, P. Beręsewicza „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” i R. Kapuścińskiego „Podróż z Herodotem” ( fragmenty)

Uczestnikom konkursu gratulujemy dobrej decyzji, życzymy powodzenia i wytrwałości w zmaganiach konkursowych.

Wszystkich uczniów zapraszamy do biblioteki szkolnej i zachęcamy do czytania tych książek, już poza konkursem. Naprawdę warto.

 

Biblioteka szkolna

 

Bibliotekę prowadzi: mgr Wanda Kasprzyk

 

Godziny pracy biblioteki

w roku szkolnym 2020/2021:

Poniedziałek 8.00 12.00
Wtorek biblioteka nieczynna
Środa 9.00 – 12.00
Czwartek 8.00 – 12.00
Piątek 8.00 12.00

 

Aktualności

 

Konkurs pięknego czytania

W dniu 6 lutego 2019 roku odbyły się szkolne eliminacje do 12 edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie.

 

Konkurs ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności.

 

W szkolnych eliminacjach  wzięli udział następujący uczniowie: Maksymilian Zakrzewski, Igor Wójcik, Edyta Kopera, Anna Klamka, Konrad Salwiński, Julia Kisiel, Filip Gieroń, Jan Królikowski, Natalia Smajek, Samanta Cetera, Małgorzata Froń, Paulina Milewska, Daria Turaczyk, Julia Walczak, Kamil Wojtal.

 

Uczniowie czytali wybrane przez siebie fragmenty  ulubionych książek a Jury wybierało tych, którzy czytają najpiękniej;  wyraźnie, z odpowiednią intonacją i interpretacją tekstu.

 

Do reprezentowania szkoły w konkursie zostali zakwalifikowani następujący uczniowie:

  • Maksymilian Zakrzewski z klasy drugiej SP
  • Edyta Kopera z klasy piątej SP
  • Natalia Smajek  z klasy siódmej SP
  • Kamil Wojtal z klasy trzeciej „A” Gimnazjum

Laureatom eliminacji szkolnych gratulujemy i życzymy powodzenia w finale konkursu.

 

Przyjęcie uczniów klasy pierwszej do grona czytelników biblioteki

Dnia 25 października 2018 r. do grona czytelników szkolnej biblioteki dołączyli uczniowie klasy pierwszej.
Aby zostać czytelnikiem musieli wykonać wiele zadań:
- rozwiązać zagadki,
- zapoznać się z księgozbiorem biblioteki,
- pochwalić się znajomością alfabetu oraz umiejętnością czytania
- poznać prośby książek i zasady obowiązujące przy ich wypożyczaniu
- złożyć obietnicę bycia dobrym czytelnikiem
- podpisać się na regulaminie biblioteki szkolnej

Za trud, błyskotliwość, wspaniałe odpowiedzi wszyscy zostali nagrodzeni zakładką i książką.
Już w przyszłym tygodniu uczniowie klasy pierwszej będą mogli wypożyczyć pierwsze książki.
Naszym najmłodszym czytelnikom życzymy ciekawych książek, niezwykłych chwil spędzonych z nimi, dużo czasu przeznaczanego na czytanie.
I oczywiście zapraszamy do biblioteki szkolnej.

 

 

Wizyta w bibliotece szkolnej

Dziś w bibliotece szkolnej gościli uczniowie klasy piątej. Zapoznawali się ze zbiorami biblioteki, poznawali regulamin i dyskutowali na temat dlaczego warto czytać. Dowiedzieli się także, w jakich projektach czytelniczych uczestniczy nasza szkoła. Na pamiątkę wizyty otrzymali specjalne zakładki biblioteki naszej szkoły. Wszystkim piątoklasistom życzymy pięknych chwil spędzonych z książką.

 

Czytanie i czekolada

Dnia 12 kwietnia w naszej szkole od rana unosił się słodki zapach czekolady. Nikogo to nie powinno dziwić, wszak obchodziliśmy DZIEŃ CZEKOLADY. Tego dnia w bibliotece szkolnej można było otrzymać czekoladkę oraz spróbować przygotowanych owoców w gorącej czekoladzie. Zanim jednak uczniowie posmakowali tej słodkiej niespodzianki, odpowiadali na pytania, które dotyczyły czekolady.

Ten dzień był także okazją do zapoznania się z historią tego smakołyku oraz wypożyczenia książki, nie tylko  " z czekoladą w tle”.

Uczniowie klasy pierwszej w ramach zajęć świetlicowych  także raczyli się tym „napojem bogów”, dowiedzieli się, jak powstaje czekolada i wysłuchali fragmentów książki „Zapach czekolady”.

Z satysfakcją informujemy, że zainteresowanie literaturą i czekoladą było równie wysokie.

Słodko dziękujemy za dobrą zabawę!

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Miło nam poinformować, że nasza szkoła została beneficjentem Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa, który dotyczy rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży. Opracowaliśmy wniosek  o sfinansowanie zakupów książek do biblioteki szkolnej i  otrzymaliśmy kwotę 15 tys. złotych (w tym 3 tys. wkładu własnego zapewnionego przez Organ Prowadzący Szkołę). Dzięki tym funduszom zasoby naszej szkolnej biblioteki znacznie się wzbogacą. Jesteśmy na etapie zbierania propozycji zakupów od uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców. Propozycje przyjmujemy do końca września.

 

Można je składać w bibliotece szkolnej lub na adres mailowy: lwerner@krakow.janski.edu.pl

 

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do tworzenia listy książek, które chcielibyśmy mieć
w naszej bibliotece.  

 
[1] 2