Przejdź do: STRONA GŁÓWNA
biblioteka

Biblioteka szkolna

 

Bibliotekę prowadzi: mgr Wanda Kasprzyk

 

Godziny pracy biblioteki

w roku szkolnym 2023/24

Poniedziałek 9.00 13.00
Wtorek 9.00 12.00
Środa 9.00 – 13.00
Czwartek 9.00 – 13.00
Piątek 12.00 16.00

 

Aktualności

 

„Mała książka - wielki człowiek”

3 listopada uczniowie klas pierwszych podczas wizyty w bibliotece zostali obdarowani wyprawkami czytelniczymi w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek” realizowanej przez Instytut Książki.
Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki zostali zaproszeni do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.
Wszystkim pierwszakom życzymy przyjemnej lektury i zachęcamy do codziennego obcowania z książką.


 

 

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W piątek, 23 kwietnia klasa 1c świętowała ten dzień oglądając filmik o tym, jak powstaje książka. Uczniowie wykonywali także swoje mini książeczki. Składali je z papieru i nadawali im tytuły, wpisywali autora i uzupełniali treść. Powstały w ten sposób mini opowiadania, które uczniowie czytali kolegom. W trakcie zajęć, każdy mógł się także pochwalić swoją ulubiona książką i zachęcić kolegów do jej przeczytania.
To były dla uczniów bardzo ciekawe i inspirujące zajęcia.

 

 

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie obchodzi Światowy Dzień Ziemi i wyraża troskę o naszą Planetę. Jest to najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.
Chcielibyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli ze szkoły, wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

Jeśli nie macie w tej chwili takiej możliwości poszukajcie przyrody w książkach. Zapraszam do szkolnej biblioteki po książki o tematyce przyrodniczej, o życiu bliżej natury, a także takie, które uczą, jak chronić naszą planetę.

 

Dzień Czekolady

12 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Czekolady.

Gdybyśmy byli dziś w szkole, tak jak w ubiegłych latach, objadalibyśmy się tym smakołykiem , niezmiennie uwielbianym na całym świecie od ponad 200 lat.

Pandemia przeszkodziła nam w hucznych obchodach tego święta, ale nie wszystko zostało stracone.

Zapraszam w tym i następnym tygodniu do szkolnej biblioteki po książkę” z czekoladą w tle” i małe czekoladowe „co nieco” jak mówił Kubuś Puchatek .

 „Czekoladowych” książek mamy całkiem sporo: Charlie i fabryka czekolady Rolanda Dahla, Wojna czekoladowa Jacka Cormiera, Dzień czekolady Anny Onichimowskiej, A niech to czykolada! Pawła Beręsewicza , Bajka pachnąca czekoladą Joanny Krzyżanek i 2 tomy opowiadań Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach.

Serdecznie zapraszam.


 

 

Wielki Maraton Czytelniczy 2020/21

W tym roku już po raz kolejny nasi uczniowie biorą udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym organizowanym przez Wojewódzką Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku.

 Polega on na tym, że od września 2020 r. do marca 2021 roku uczniowie muszą przeczytać wskazane książki, a następnie piszą test konkursowy.

Zdobywcy największej ilości punktów w testach zdobywają odpowiednio tytuł Laureata, Finalisty i Wyróżnionego. Dla uczniów starszych klas szkół podstawowych to okazja do dobycia punktów na świadectwie.

W naszej szkole do konkursu zgłosiło się 28 osób – 11 z klasy drugiej i trzeciej, 6 z klasy siódmej i ósmej i 11 z klas czwartej, piątej i szóstej.

Pierwsze zmagania konkursowe już za nami, a ich przedmiotem były książki:

M. Pałasza „Wszystko zaczyna się od marzeń”, P. Beręsewicza „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek” i R. Kapuścińskiego „Podróż z Herodotem” ( fragmenty)

Uczestnikom konkursu gratulujemy dobrej decyzji, życzymy powodzenia i wytrwałości w zmaganiach konkursowych.

Wszystkich uczniów zapraszamy do biblioteki szkolnej i zachęcamy do czytania tych książek, już poza konkursem. Naprawdę warto.

 

Konkurs pięknego czytania

W dniu 6 lutego 2019 roku odbyły się szkolne eliminacje do 12 edycji Małopolskiego Konkursu Pięknego Czytania organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie oraz Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie.

 

Konkurs ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcanie ich do odkrywania własnej aktywności twórczej i prezentacji swoich umiejętności.

 

W szkolnych eliminacjach  wzięli udział następujący uczniowie: Maksymilian Zakrzewski, Igor Wójcik, Edyta Kopera, Anna Klamka, Konrad Salwiński, Julia Kisiel, Filip Gieroń, Jan Królikowski, Natalia Smajek, Samanta Cetera, Małgorzata Froń, Paulina Milewska, Daria Turaczyk, Julia Walczak, Kamil Wojtal.

 

Uczniowie czytali wybrane przez siebie fragmenty  ulubionych książek a Jury wybierało tych, którzy czytają najpiękniej;  wyraźnie, z odpowiednią intonacją i interpretacją tekstu.

 

Do reprezentowania szkoły w konkursie zostali zakwalifikowani następujący uczniowie:

  • Maksymilian Zakrzewski z klasy drugiej SP
  • Edyta Kopera z klasy piątej SP
  • Natalia Smajek  z klasy siódmej SP
  • Kamil Wojtal z klasy trzeciej „A” Gimnazjum

Laureatom eliminacji szkolnych gratulujemy i życzymy powodzenia w finale konkursu.

 
[1] 2
Szkoła jest beneficjentem akcji „1% DLA EDUKACJI, SPORTU, PASJI I NIEPEŁNOSPRAWNYCH” prowadzonej przez Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska”